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Mũvea wa Ũtheu  na Ũima wa Mwĩĩ 

Kũkwata ũiiti waĩlĩte wa ũima wa mwĩĩ ũtekũselew’a na 
kũnengwa ũiiti wa mĩtũkĩ ũtekũsiw’a ũkwati waku, ũkũũ waku, 
ũthũkũmi waku, mbaĩ yaku, umo waku, mwĩkalo waku, ndĩni 
yaku kana ũwau waku.

Kũkwata ũiiti mũseo wa ũima wa mwĩĩ ũndũ vatonyekana 
ũsiĩanĩĩtwe na mĩisyo na ũithũkũmwa nĩ ndakĩtalĩ na athũkũmi 
mena ũtũĩka mekĩĩte yunivomu.

Mavatano ma ũthũkũmi wa ũima wa mwĩĩ ma awaũ 

Kũthũkũmwa kwa ũuu, wendo na kĩkĩo.

Kũthũkũmwa kwa nzĩa ya ndaĩa na ĩkũsũvĩa kĩmbithĩ kya ũwau 
waku.

Aki Syaku: Ni aki yaku: Maũndu ala me yĩũlũ waku: Ni yĩũlũ waku:

Kũkwata na kũatĩĩa mĩtalatala na nzĩa syonthe 
sya ũthũkũmi wa sivitalĩ na ũyusũsya voomu  
ũndũ kwaĩlĩte.

Kũatĩĩa mwĩao wa ũla ũvikie mbee kũiitwa 
mbee, vate kũsisya kĩlasi kana kĩvila kyaku, 
ateo ethĩwa ũwau waku wĩenda ũiiti wa mĩtũkĩ.

Kwonany’a kĩkĩo na ndaĩa kwa ndakĩtalĩ na 
athũkũmi ma sivitalĩ vamwe na awau ala angĩ.

Kũnengane ũvoo mwĩanĩu na waw’o ĩũlũ wa 
ũima wa mwĩĩ waku kũla kwĩ ndakĩtalĩ na 
kũkũlya ũtheu wa ũndũ ũla ũteũkũelea.

Kũkwata mĩtalatala ya ũiiti ũla wanengwa, 
ta kũmelya na kũnywa ndawa, kũsyoka 
singanonĩ, kũlũmya masaa na mĩthenya ya 
kĩliniki ũtekũselewa kana kũtĩa vamwe na 
kũeka kũtũmia syĩndũ sya kũmila na malĩu ala 
ũvatĩtwe matonya kũete mũisyo kwa ũima wa 
mwĩĩ waku.

Kũĩvĩa ũthũkũmi ũla ũvĩtũkĩthĩtw’e na 
kũnengwa lisiti ĩkwonany’a mbesa ila waĩva 
na kũmanyĩthya aũngamĩi ala maĩlĩte makosa 
makonanĩtye na ndĩvi ĩsu.

Kwĩkĩa saii ya kwonany’a nue wanyũva kũlea 
ũiiti ũla ndakĩtalĩ ũkũkwendeesya.

Nĩwathokwa Sivitalĩ wa:

Kũelew’a maũndũ ma ũima wa mwĩĩ waku kwa nzĩa nzeo 
ũtekũselew’a na kutavw’a mĩtalatala na nzĩa syonthe sya 
ũthũkũmi na ũiiti.

Kũnewa mwanya wĩneeny’e na ũyumy’a woni waku maũndũnĩ 
makonetye ũtwi na ũnyuvi wa ũndũ waĩlĩte kũiitwa.

Kũendeea kũiitĩwa sivitalĩnĩ ĩsu, kũtũmwa sivitalĩnĩ ĩngĩ vala 
ũtonya kũkwata ũtethyo ũla waĩlĩte, kũandĩkĩwa kĩliniki na 
kũnengwa ũtao ũla waĩlĩte ũkonanĩtye na ũima wa mwĩĩ waku.

Kũlea ũinengwa ũiiti.

Kũmanyĩthwa nesa ũthũkũmi ũla ũnenganawe mana sivitalĩnĩ 
ĩsu na ngalama ya ũiiti ula  ũĩvĩawa.

Kũthũkũmĩwa kũndũ kũtheu na kũte mĩisyo.

Kũtũnga mũvea, kwĩneeny’a na kũtetw’a nĩ ũiiti ũla wanengwa 
ũtekũsiĩĩwa nĩ mũndũ. Twĩkũĩkĩĩthya kũsisya maũnyungunyĩsyo 
maku kwa nzĩa nzeo ũndũ vaĩlĩte kwĩanana na nzĩa sya 
ũthũkũmi, kwoondũ waku na mũndũ ũla ũngĩ ũkũkonanw’a na 
ũndũ ũsu.

Tũtetheesye tũũtethye!
Tũnenge mawoni na ũtethyo waku tũũthũkũme nesanga. 

Noũete malalamiko maku ĩũlũ wa ũthũkũmi ũla wanengwa. Twĩkũĩkĩĩthya kũkunĩkĩla ũndũ ũsu na tũiũseũvya kwa nzĩa ĩla yaĩlĩte.
Wĩkũlw’a kwa ndaĩa ũsome mavatano aa kwa ũliku tũvukunĩ tũla twiĩtwe kũndũ  kwa kweteelela ũiiti.

Mavatano aa makasiaw’a na kũvĩndũwa  ĩvinda kwa ĩvinda ĩtĩna wa kwosa mawoni ma ene nthĩ na onthe ala makonanĩtw’e na mũvĩa wa sivitalĩ nĩ kana tũnengane 
ũthũkũmi mũseango mbee sivitalĩnĩ ĩno.

Kũthũkũmwa ta andũ ala angĩ onthe vate  kũsisya kĩlasi 
kyaku, ũkũũ waku, ũima wa mwĩĩ waku, ndĩni yaku, wĩthwe wĩ 
mũndũũme kana mũndũ mũka, wĩthwe wĩna thĩna wa mamutha 
ma mwĩĩ, wĩthwe wĩ memba wa kĩkundi kya andũ anini kana kya 
andũ sivesoo.

Kũkuw’a kwa nzĩa ya ũmũndũ ũtekũthĩnw’a, kana kũnyamaw’a 
kana kũmondwa yĩla wĩ sivitalĩ.

Kwĩkĩa ũima na ũsũvĩo wa kĩmwĩĩ wa mũndũ waku yĩla wĩ 
sivitalĩ.

Nzĩa sya kũtũvikĩa
Sivitalĩ ya 							       .....................................................................
Namba ya simũ ĩvinda ya mĩĩsyo na mbanga ...................................................
Email yitũ nĩ						      .....................................................................
Kũneena naitũ namba ya simũ nĩ	 .....................................................................
Kũtũmanyĩthya ũthũkũmi witũ ũndũ ũilyĩ ........................................................

Masaa ma Ũthũkũmi
Yumaatatũ  kũvika Ĩyumaa	 Saa	.......................... kũvika saa ...........................

Yumaamosi na Yumaavĩlĩ	 Saa	.......................... kũvika saa ...........................	
Mĩthenya ya masikũkũ 		  Saa	.......................... kũvika saa ...........................


